logo

AKCE - Pánská jízda s dětmi 2007


Putování po českém ráji

Fotky naleznete v centrální fotogalerii


Dneska je 1.8. 2008, a já jsem se konečně dokopal k psaní tohohle článku …… Letošní pánská jízda proběhla v termínu 19.7. - 22.7. a já osobně ještě teď pociťuju dozvuky této akce. Přivezl jsem si kromě hromady zážitků taky nějakého zákeřného vira, který mě nenechá v klidu fungovat, a nutí mě válet se v posteli, popíjet čaj a potit se.

Složení :
  • Aleš Hrabánek s Eliškou
  • Martin Zůna s Markem
  • Rosťa Němec s Elou
  • Dan Kutina s Martinem a Ondrou
  • Vilda Janouš ( sám )
  • Pavel Varga s Matesem a Karolínou

Pokusím se alespoň trochu popsat o čem letošní ročník byl. Letos snad poprvé nám okolnosti umožnily realizovat se v duchu: aby to bylo co možná nejvíc country. Děti nám odrůstají a i nejmladší Ondra už je schopen ujít několik kilometrů, aniž by ho někdo musel poponášet. Vyrazili jsme tudíž bez jakékoli podpory automobilů s tím, že si každý den sbalíme „ velkou polní “ a přesuneme se do jiného kempu. Dobrovolným ( a to bych chtěl zdůraznit ) organizátorem se stal Martin Zůna. Vybral místo kam se vypravíme, našel spojení vlakem, a bohužel i kempy, kde budeme nocovat. Až na třetí úkol, který si sám vytyčil se mu vše vydařilo – volba Českého ráje byla velmi dobrá, vlakové spojení navazovalo až neuvěřitelně dobře, když vezmete v úvahu, že se spoléháte na spoje českých drah, tak je neuvěřitelné, že klaply čtyřminutové přestupy. Bohužel výběrem kempů se od příštích organizátorských aktivit jaksi distancoval, ale o tom až dále.
    Ve čtvrtek ráno jsme se sešli na slánském vlakovém nádraží. A s několika přestupy, jsme kolem poledního dorazili do Turnova, kde jsme nakoupili základní potraviny a vydali se na cestu do prvního kempu – U zrcadlové kozy. Tenhle kemp, nebo spíš tábořiště, Martinovi ještě vyšlo, sdílný hostinský nám v místní hospodě prozradil, že ještě vloni byla ta hospoda uzavřená a to tábořiště, které měl Martin zakreslené hned ve dvou mapách bychom tam taky hledali marně, ale to nebylo letos podstatné. Zato druhý den ….
    Sbalili jsme stany a vyrazili na údajně čtyři až pět kilometrů dlouhý přesun do kempu Pod kozákovem kde k večeru všichni hledali co největší mraveniště ke kterému bychom Martina přivázali a opatlali marmeládou. Pětikilometrový výlet se protáhl ( aniž bychom bloudili ) na takových dvanáct až třináct kilometrů. Pravda šli jsme nádhernou krajinou lemovanou překrásnými výhledy z vrcholků pískovcových skal, ale více než dvacetikilové batohy nám krapet elánu přece jenom ubíraly. Kolem čtvrté hodiny jsme se doplahočili do vesnice Vesec která se nachází pod kopcem Kozákov. Nikde žádná cedule ukazující kudy do kempu, tak jsme se začali poptávat místních obyvatel. Až na nějaké stařenky, které nás patrně chtěly poslat do kempu vzdáleného cca 20-30 kilometrů, to vypadalo, že nikdo jiný v životě slovo kemp neslyšel. Nicméně se všichni svorně shodli, že asi tak 2 kilometry za vsí je nějaké rekreační středisko s chatkami, a že nás tam možná nechají přespat. Nedorazil jsem mezi prvními, takže jsem neviděl toho super ultra nesympatického správce, který nás v podstatě vyhodil s tím, že má plno, a že stany tam nepovolí. Přiznávám, že bych tam ani zůstat nechtěl. Po Rosťově pokusu přemluvit místního truhláře který měl dodávku, aby si zahrál na taxikáře a odvezl alespoň děti a bágly do nejbližšího kempu v Malé skále, který taky nevyšel, zachránil situaci Aleš, který se dovolal na turistické informační centrum do Turnova a ochotná úřednice mu vyhledala pravděpodobně jediný autobus, který těmito končinami do večera projížděl, a my se tak dostali do Železného Brodu, a odtud vlakem do Malé skály. Předběhli jsme tak původní Martinův plán o celý den, protože v Malé skále jsme měli končit.
    S radostí jsme vkráčeli do areálu plovárny „ na kůlech“ kde už jsme v jednom z předchozích ročníků nocovali. Bohužel přesně v místě, kde jsme tenkrát měli postavené stany se majitelé rozhodli vybudovat opičí dráhu, nebo jak se to jmenuje, a do země tam zarazili asi tak třicet vysokých kůlů, které právě propojovali lanovím. Nemohli jsme tudíž postavit stany, protože by se dělníkům pletly. Přespali jsme na zemi pod střechou terasy u bufetu plovárny. Druhý den dopoledne jsme si bágly hodili do úschovny na nádraží a vydali se na výlet na zříceninu hradu Zbirohy. V podvečer, když jsme se vrátili do Malé skály, jsme se dohodli, že uskutečníme ještě jeden přesun, v bufetu plovárny, kde jsme nocovali mělo být večer převeliké veselí. A představa, že jediný úkryt před noční bouřkou je právě na terase bufetu, kde se bude pravděpodobně tísnit několik desítek nebo stovek slavících nás donutila jet vlakem do stanice Dolánky a vrátit se do kempu, kde to letos začalo, k Zrcadlové koze. Místní hostinský, měl možná opravdu radost, že nás zase vidí, alespoň to tvrdil. Večer když už byl úplně odrovnanej ( ten den se do hospody k Zrcadlové koze přišli podívat snad všichni z širokého okolí ) si k nám přisedl a Rosťa na chvíli úřadoval za pípou. Stany jsme opět nestavěli, všichni z domova nás varovali, že se mají v noci přihnat silné bouřky s kroupami a to ani ve stanu není žádnej zážitek. Uložili jsme se doprostřed louky jen tak pod širák, s tím, že první koho vzbudí déšť bez otálení vytáhne ze spacáku ostatní. Přišlo to kolem čtvrté hodiny ranní. Asi třicet vteřin potom, co jsme nanosili všechny krámy a přestěhovali všechny děti pod střechu terasy u hospody začalo lejt jako z konve.
    Ráno jsme zažili ještě jeden velmi příjemný zážitek, který sem musím napsat. Poté co přišla do práce servírka s kuchařkou, nejenže na nás nekoukali mezi prsty a nesnažili se nás z terasy vystrnadit, ale naopak, k snídani nám udělaly míchaná vajíčka, dětem namazaly chleba marmeládou a uvařily čaje a kafe.


Kurňa to jsem se letos nějak rozepsat ………… Vargoszbácsi akkor Szálgotarian

Pánská Jízda

English version : English version

Pokud jsi ze Slaného a okolí (samozřejmě není podmínkou) a chceš si s námi přijít zahrát karetní hru Lóra,tak nám napiš.
e-mail


pro zápis hry lóra

 
 
Jelikož jsem nebetyčný amatér, co se tvorby webových stránek týká, prosím nekritizujte ani obsah ani přehlednost těchto stránek.
Díky - Vargoszbáczi akkor Szálgotarián ®      Datum poslední aktualizace :